Pilsētvides pētnieku biedrība "Grauzti"

Projekts Grauzti dienas gaismu ieraudzīja 2006. gada 13.augustā, bet kā biedrība esam no 2011. gada 19. aprīļa. Grauzti apvieno sevī cilvēkus, kuri nodarbojas ar pilsētvides pētniecību (Urban exploration no angļu. val.), jeb pēta un apmeklē, dokumentē visdažādākās būves, kuras netiek saimnieciski izmantotas un ir pamestas, vai iekonservētas. Ja arī neatrodas neviens cits, tad šo vietu vislielākais ienaidnieks ir laika zobs, kas tās lēnām, bet neatlaidīgi grauž un lēnām arī uzvar cīņā par izdzīvošanu. Arī projekta nosaukums GRAUZTI ir radies nevis no vārda grausts, bet gan no laika sagrauztiem objektiem. Pilsētai attīstoties top jaunas celtnes, bet vecās vienkārši tiek aizmirstas. Bieži vien ir bezjēdzīgi izcirst mežu, vai sabojāt kādu skaistu parku, lai uzceltu jaunu māju, nevis tā vietā atjaunotu kādu jau esošu. Domāju katrs, ārā pastaigājoties, ir gājis garām kādai pamestai vietai, un nodomājis, „ ....šeit bija tā varenā rūpnīca...”, vai arī „ ... šajā veikaliņā varēja nopirkt visgaršīgākās maizītes pilsētā..”. Tomēr nevienas atmiņas nav mūžīgas, tās ar laiku izgaist. Mēs savas atmiņas par šīm vietām saglabājam ilgākam laikam. Pilsētu kādu to redzam mēs, pilsētu mūsu laikā, mūsu acīm. Kaut arī aktīvi darbā pie projekta un biedrībā darbojas tikai pāris cilvēku, tomēr projekta attīstībā dalību ņem ļoti daudzi. Jau diezgan liela cilvēku grupiņa saņemot īsziņu, vēstuli, vai telefona zvanu par gaidāmo misiju, atbrīvo laiku no darba, mācībām, vai citām lietām, lai piedalītos kārtējā piedzīvojumā, jo katra misija ir liels izzinošs piedzīvojums, gan tiem, kas tajā ir pirmo reizi, gan tiem, kas desmito vai simto. Piedzīvojums, kura rezultātus un atmiņas ļaujam apskatīt jebkuram interesantam. Lielā rūpnīcā, vai mazā privātmājā, vai arī jebkurā citā vietā, kurā kādreiz notikusi darbība – cilvēki skrējuši, lai uz kaut ko svarīgu paspētu, vai tajā pašā atpūtušies pēc grūtas darba dienas, liela daļa no vietām pat ir bijušas valstī svarīgas un pazīstamas, bet tagad viss ir laika zoba sagrauzts un aizmirsts – tātad Grauzti misiju vērts.

Urban exploration

Urban exploration (bieži izmanto terminus Urbanex, urbex, UE), jeb pilsētvides pētniecība ir cilvēku veidotu būvju apmeklēšana, apskate, pētīšana un dokumentēšana. Lielākoties šī lieta ir hobijs, nevis materiāla labuma gūšana. Grauzti lapas komanda neiesaka apmeklēt šīs vietas, jo tas var būt bīstami.
Tomēr, ja nolemjat to darīt ir jāatceras pavisam elementāras un pašsaprotamas lietas: Pilsētvides pētnieks nav vandālis, viņš neizbradā, nepiemēslo un neapzog vietas, kur ir nonācis. Neapmeklē šīs vietas apreibinošu vielu ietekmē, neveic pārgalvīgas, veselībai bīstamas darbības, izvērtē riskus, lai novērstu kaitējumu, kurš var rasties tā drošībai un veselībai.

„Take Only Pictures, Leave Only Footprints”

Grauzti logo

Šajā pasaulē ļoti daudzām lietām un procesiem ir savi apzīmējumi, piemēram, elektrības esamību atzīmē ar zibens simbolu, arī radiācijai ir savs apzīmējums. Mēs uzskatām, ka arī graustiem ir jābūt savai atpazīšanas zīmei, kura brīdinātu par šādas vietas esamību. Grauzti logo attēlota persona, kura rokās tur šo zīmi. Persona, jeb, kā Grauzti mēdz teikt „Grauzti čuvaks”, kas var būt jebkurš no mums, kurš saskata daudzas lietas citādāk nekā apkārtējie, tieši tāpēc šī tēla acis ir dažādos lielumos, tas redz lietas citādāk nekā citi, kaut arī tas ir gluži tāds pats kā citi cilvēki.

Lapas autori neiesaka apmeklēt pamestas vietas. Fotogrāfijām un kartei ir tikai informatīva nozīme.
Fotogrāfiju pārpublicēšana tikai ar lapas autoru atļauju.